GENEL

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Korku Oyunu 2020

Son zamanlarda korku oyunlarına duyulan ilgi oldukça fazla. Hızlı bir şekilde büyüme gösteren ve hikayeleriyle bizleri tesiri altına alan korku oyunlarını oynamak gerçekten yürek istiyor. Aniden karşımıza çıkan değişik yaratıklar yetmezmiş gibi arka plana da korku müziği koyan oyun geliştiricileri bizleri çok korkutsa da anlatılan hikaye ve ortaya koydukları grafiklerle birlikte oyun ne kadar korkunç olsa da belli bir süre sonra oynanması çok keyifli bir hal alıyor. Korku oyunu severleri için bu konumuzda oynanılması ve izlenilmesi gereken korkunç olan en başarılı 10 korku oyununu sizler için biraraya getirdik .

1- Outlast

Korku oyunu denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan Outlast serisini listemizin başına koymak istedik. Çoğu oyuncunun oynarken kalp hızını arttıran korku oyunu diğer korku oyunlarına göre önümüze çıkan yaratıklardan yalnızca kaçarak kurtulduğumuz ve elimizde herhangi bir silah olmadığı için bu oyunu korkunç kılan en mühim etkenlerden biri olduğunu aktarabiliriz.

Red Barrels tarafından geliştirilen ve yayaınlanan hayatta kalma korku oyunu Outlast, tek oyunculu bir oyun olup PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch ve PC için 4 Eylül 2013 tarihinde yayınlandı. Baş kahramanımız olan Miles Upshur adındaki meraklı gazetecimiz, sıradışı olayların döndüğü terk edilmiş bir akıl hastanesini kamerasıyla ziyaret etmek istemiştir. Kısaca terk edilmiş akıl hastanesinde başından geçen türlü olayları konu alan bir korku oyunudur.

2- Resident Evil 7

Son zamanların en çok oynanan korku oyunlarından Resident Evil 7, listemizin ikinci sırasında yerini aldı. Tüm zamanların en korkunç oyunları içinde kolaylıkla gösterebileceğimiz Resident Evil serisi diğer korku oyunları gibi hayatta kalmayı konu alıyor. Genel olarak bir malikanenin içinde geçen oyunda karşımıza çıkan zombilerle mücadele içerisinde oluyoruz.

Geliştiriciliğini Biohazard Capcom firmasınin üstüne aldığı korku oyunu dünya çapında en çok oynanan oyunlardan biri oldu. Birçok ödül alan bu oyun Playstation 4, Xbox One ve PC platformları için 24 Ocak 2017 tarihinde geliştirici şirket tarafından yayınlandı.

3- Doom 3

Ciddi anlamda oynayan oyuncuların kalp hızını arttıran ve ani korku yaşatan Doom 3, listemizin üçüncü sırasında yerini aldı. Genelikle aniden karşımıza çıkan yaratıklar, uzaylılar ve dev örümceklerin olduğu oyunda amacımız bu yaratıkları geldikleri yere geri göndermek olucak. Kaliteli grafiklere sahip olan oyun tam anlamıyla bir korku filmi modunda olduğunu aktarabiliriz.

Eski bir oyun olmasına karşın çoğu yeni korku oyununa göre hala daha oynanması oyunun kalitesini ortaya koyuyor. id Software tarafından geliştirilen Doom 3, birinci şahış korku oyunudur. Önce PC platformu için çıkan oyun 2004 senesinde Activision tarafından yayınlandı ve ardından Nintendo Switch, Xbox One, PlayStation 4 platformlarına da çıkış yaptı.

4- Silent Hill 2

Korku oyunlarının atası sayılabilecek oyunlar içinde Silent Hill 2’yi listemize yazmazsak olmazdı. Ölmüş eşini Silent Hill ismindeki kasabada arayan baş kahramanımız James’in sıradışı hikayesini oynuyoruz. Eski bir oyun olan ve oldukça çok oyuncu kitlesine sahip Silent Hill 2’de her korku oyununda olduğu gibi aniden çıkan canavarlar ve gizemli ortamıyla dikkat çeken bir oyun olduğunu aktarabiliriz.

Team Silent tarafından geliştirilen ve Pro Evolution Soccer serisinin geliştiricisi Konami tarafından paylaşılan Silent Hill serisiinin ikinci oyunu ilk olarak Playstation 2 için 24 Eylül 2001 tarihinde çıkış yaptı. ardından PlayStation 3, Xbox 360 ve PC platformları için çıkış yaptı.

5- Amnesia: The Dark Descent

Korkutucu sahneleriyle meşhur olan Amnesia: The Dark Descent, Outlast’ta olduğu gibi daha çok gizlenmeye ve saklanmaya dayalı bir oyun anlayışı var. Oyunda canavarların gözüne bakmamaya çalışarak aynı zamanda akli dengesinızı korumaya çalışıyorsunuz. Oyun grafik hakkında fazla iddialı olmasa da hikayesinin tam bir oyunculara kabusu hatırlattığını aktarabiliriz.

Geliştiriciliğini Frictional Games firmasınin üstüne aldığı Amnesia: Dark Descent, 8 Eylül 2010 tarihinde PC platformu için Frictional Games tarafından yayınlandı.

6- Dead Space

En kaliteli 10 korku oyunu haberimizde şiddetin hat safhada olduğu, acımasız bir oyun olan Dead Space’i listemizin altıncı sırasına yerleştirdik. Geliştirici ekip oyunda kan sahnelerinin oldukça fazla olduğunu aktarabiliriz. Uzay temalı korku oyunu mutasyona uğramış kişilerın olduğu bir uzay gemisinde geçiyor.

Glen Schofield, Visceral Games, Sumo Digital, Eurocom ve IronMonkey Studios tarafından geliştirilen Dead Space, üçüncü şahıs hayatta kalma korku oyunu olup PC platformu için Electronic Arts tarafından 13 Ekim 2008’de yayınlandı.

7- Kholat

Gerçek bir hikayeye sahip olan bu korku oyununda 1959 yılının Şubat ayında esrarengiz bir biçimde kaybolan dokuz Rus üniversite öğrencisini bulmaya çalışan kahramanı kontrol ediyoruz. Rusya’nın Dyatlov Geçidi olayını konu eden Kholat korku oyunu tamamiyle yaşanmış bir olayı ele almış.

Polonyalı geliştirici şirket IMGN.PRO tarafından geliştirilen Kholat, diğer korku oyunları gibi hayatta kalmaya dayalı bir oyun. bunun yanısıra oyun 9 Haziran 2015 senesinde yalnızca PC için çıktı.

8- S.T.A.L.K.E.R

S.T.A.L.K.E.R,Çernobil Nükleer Santralinde bilinmeyen bir nedenden ötürü yaşanan kazanın ardından patlamanın olduğu bölgede oluşan sıradışı olayları konu alıyor. Bir filmden biraraya getirilen bu oyunda patlamanın gerçekleştiği birbirinden korkunç yaratıkların olduğu The Zone bölgesinde define aramaya çalışan kahramanımız, başına geleceklerden habersiz.

GSC Game World tarafından geliştirilen Ukranya merkezli geliştirici şirket korku oyununu PC için 20 Mart 2007 tarihinde yayınladı.

9- Darkwood

Gerilim dolu ürkütücü seslerin en çok bu oyuna yakıştığını açıkça aktarabiliriz. Oyunda kendimizi bir anda korku dolu ormanda bulacağız. Kimiz buraya nasıl geldik bunu anlamaya çalışacağımız oyunda köpeklerle savaşıp ormanda işimize yarayan eşyaları toplamaya çalışacağız. bunun yanısıra gördüğümüz jeneratörleri çalıştırarak bizi öldürmek isteyen düşmanlarımızdan korunabilir ve onlara karşı tuzaklar oluşturabiliriz.

Acid Wizard Studio tarafından geliştirilen diğer korku oyunları gibi hayatta kalmayı temel alan Darkwood, ilk kez 24 Temmuz 2014’te PC için Steam tarafından erken erişim ile piyasaya çıktı. ardından PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox One ve PC platformları için 18 Ağustos 2017’de tam sürümü yayınlandı.

10- SOMA

Birbirinden korkunç 10 korku oyunu haberimizde listenin belkide sonunda olmayı hak etmeyen SOMA korku oyunu listemizde yer verdiğimiz diğer oyunlarına nazaran daha çok zeka ve akla dayalı korku oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Paranoya tarzında olan bu oyunu oynarken en ufak detayları dahi sorgulayacaksınız.

Geliştiriciliğini Frictional Games’in üstüne aldığı İsveç merkezli geliştirici şirket, bilimkurgu tadında hayatta kalma korku oyunu olan SOMA’yı 22 Eylül 2015 tarihinde PlayStation 4, Xbox One ve PC platformları için piyasaya çıkardı. Çıktığı ilk yıl adını oldukça duyuran oyunun oldukça sıkı bir oyuncu kitlesinin olduğunu aktarabiliriz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu