porno

E-SPORGENEL

Geleceğin Sporuyla Tanışın! E-Spor Hakkında Her Şey

Dünyanın en büyük istatistik sitelerinden birisi olan Statista’ya göre 2018 yılı sonunda E-Spor sektörünün piyasada  ki değeri 906 milyon dolara ulaşmıştı. 2012 senesinde bu rakamın 130 milyon dolar olduğu hatırladığımızda sektörün inanılmaz bir şekilde kendini yalnızca 6 yılda yaklaşık olarak 7’ye katladığını görmekteyiz. E-Spor’un bu üst düzey gelişim performansı ile geleceğin en çok beğenilen sporu olmaya aday olduğunu söylemek bizim için hiçde abartı sayılmaz. İşte bu önüne geçilemez sektör hakkında bilmediğiniz ve öğrenmek istediğiniz her şey.

E-Spor Nedir?

E-Spor bir diğer değişle elektronik spor, profesyonel oyuncuların yaptığı profesyonel video oyunları yarışmalardır. Büyük para ve prestij vadeden turnuvalarda profesyonel oyuncular birbirleriyle rekabet halinde video oyunlar oynarlar. Bu turnuvalar ufak yerel maçlardan binlerce insanın doldurduğu stadyumlara kadar uzanabilir.

Düşündüğünüz kadar yeni bir spor değil.

İlk E-Spor turnuvası 1972 senesinde, Stamford Üniversitesi talebelerinin kendi aralarında çevirdikleri Spacewar turnuvası ile gerçekleşti. Turnuvanın oynandığı platform radar sistemlerinden türetilen PDP-1 bilgisayarı oldu.

90’lar dönüm noktası oldu.

90’lı yıllar E-Spor için dönüm noktası oldu, zira “E-Spor” deyimi de bu zamanda meydana geldi. bunun yanısıra Sega ve Nintendo gibi yapımcıların da turnuva düzenlemeye başlamasıyla oyuncular artık 15.000 dolara kadar ödüller için oynamaya başladı.

MOBA oyunlar en çok beğenilen olanlar.

LoL, Dota, Heroes of Storm ve bunlar gibi, çok oyunculu çevrimiçi savaş alanı oyunları en çok oynanan E-Spor oyunları. CS: GO, PUBG gibi FPS oyunlar da yakın zamandan takipte.

Seyirci sayıları dudak uçuklatıyor.

165 milyon düzenli takipçi ve 215 milyon dönemsel takipçi ile beraber E-Spor totalde 380 milyon takipçiye sahip. Twitch ve Youtube gibi platformların yanı sıra ESPN gibi televizyon kanallarının da büyük turnuvaları canlı vermeye başladığını söylemekte yarar var.

Günümüzün popüler sporlarını solladı bile…

Dünyanın en çok beğenilen spor etkinliği olarak bilinen Amerikan futbolu finali Super Bowl 103 milyon izleyici sayısına ulaşırken League of Legends 2018 Dünya Şampiyonası finali 200 milyonun üstünde anlık izleyici sayısına ulaşmayı başardı.

Asya gelirlerde başı çekiyor.

2017 yılının verilerine göre Asya bölgesi 406 milyon dolarlık geliri ile E-Spor sektöründen en çok para kazanan bölge konumunda.

En bonkör Dota 2!

Dota 2 International 2018 turnuvası toplamda 25 milyon dolar ödül dağıtarak sektörde bir rekora imza attı. Sektör içinde dağıtılan ödüllerin yüzde 38’inin de yine Dota 2 turnuvalarından geldiği düşünüldüğünde amiral geminin Dota 2 olduğunu söylersek hatalı olmaz.

en çok kazanan oyuncu “KuroKy”.

Dota 2 oyuncusu KuroKy toplamda kazandığı 4 milyon dolar ödül ile en çok kazanan E-Spor oyuncusu konumunda. Kendisini yine Dota 2 oyuncuları takip ediyor. en çok kazanan League of Legends oyuncusu Faker ise şu ana kadar 1 milyon dolar kazanmış durumda. Oyuncuların gelirlerinin yalnızca turnuva ödülleri olmadığını ve sponsorluk da aldıklarını hatırlatmakta yarar var.

Profesyonel spor takımları E-Spor’un farkında.

Futboldan basketbola birçok profesyonel takım E-Spor branşı açmış durumda. Paris Saint Germain, Manchester City, Philadelphia 76ers gibi takımlar çoktan sektöre adım attı bile.

Peki ya Türkiye?

Türkiye bu yıl kurulan E-Spor Federasyonu ile sektörün düzenli bir biçimde büyümesini sağlamak üzere bir adım attı. Federasyon lisans işlemleri, turnuva düzenlenmesi ve E-Spor’un popülerliği üstünde çalışacak.

Türkiye’de binlerce E-Spor takımı ve oyuncusu bulunuyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın hazırladığı rapora göre Türkiye’de 15.000’e yakın E-Spor takımı ve 60.000’e yakın E-Spor oyuncusu bulunuyor. Rapor aynı zamanda 4 milyon civarında Türk E-Spor takipçisinin de yer aldığınu belirtiyor.

Birçok köklü ve başarılı Türk E-Spor takımı mevcut.

Dark Passage, Supermassive, Royal Bandits, Space Soldiers ve daha birçok başarılı ve umut vadeden Türk E-Spor takımı bulunmakta.

en çok kazanan Türk “Xantares”.

Can Dörtkardeş, yahut daha bilinen adıya Xantares, şu ana kadar kazandığı 187 bin dolar ödül ile en çok kazanan Türk E-Spor oyuncusu konumunda. Kendisi BIG takımıyla CS: GO oynamakta.

Bazıları sektörün ciddiyetinin halen farkında değil…

Espor oyuncuları tescilli başarılarına rağmen halen vize problemleriyle karşılabiliyor. BAU eSports takımı Avrupa Şampiyonu olmasına karşın Çin’deki Dünya Şampiyonasına katılamadı. Türkiye E-Spor Federasyonu ise yaptığı açıklamada sorunların giderilmesi için çalışma başlattıklarını açıkladı.

Her şeye rağmen E-Spor emin adımlarla büyümeye devam etmekte.

Sektörün 2021 senesinde 1.6 milyar dolarlık bir değere sahip olması ve 600 milyona yakın izleyiciye ulaşması bekleniyor. bunun yanısıra ülkeler arası E-Spor Federasyonu 2024 Olimpiyatlarında E-Spor’un da yer alması için yoğun bir çalışma içinde olduklarını belirtiyor. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda E-Spor’un yakın gelecekte en çok beğenilen spor olmaya doğru emin adımlarla gittiği görülüyor.

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı