Rakibin ekonomisini takip etmek elbette zordur ancak düştükten sonra skor ekranından önceki raundlarda kaç kişinin hayatta kaldığını, alacakları “raund bonusu”nu görebilirsiniz. Bunun dışında rakipte AWP olması, bir veya daha fazla oyuncunun Galil, Famas, UMP gibi silahlara sahip olması size rakibin ekonomisi hakkında ipucu verecektir.

Fnatic ve eski adıyla TSM arasında geçen mücadeleden yola çıkalım. Dust 2’de T olarak oynayan TSM ekibi, üst üste üçüncü mağlubiyetini almış ve ekonomisi iyi durumda değil. Dördüncü mağlubiyet ile birlikte 2900$ kazanacaklarını biliyorlar. AK-47, zırh ve decoy harici her bombadan birer adet almaları halinde 4900 harcayacaklar ki patlayıcı bomba yerine flashbang tercihi bunu 4800’e düşürecek. O halde, “AWPer” haricinde tüm takımın 2000$’a sahip olması, sonraki raund için yeterli. Raundların gidişatından, Fnatic tarafında birkaç oyuncunun orta düzey paraya sahip olduğunu da bilen TSM ekibi paralarını 2000$’a çekene kadar silah ve ekipman alacaktır. Kendine güvenen takımlar, bomba kurma ihtimalini de göz önünde bulundurup bunu 1500$ seviyesine kadar çekebilir ancak amatör oyunlarda bunu tavisye etmiyorum. Sonraki raundun devrenin son raundu olmadığını varsayalım. Bu ekipmanlar birkaç oyuncunun düşmesini sağlayabilir. Bu sayede Fnatic ekonomisi zayıflar ve sonraki raundda gelecek bir TSM galibiyeti, Fnatic’in eco kalmasına sebep olabilir. Öte yandan, erken düşecek Fnatic oyuncularından alınacak silahlar zırh çekecek TSM oyuncularının ellerinde akıllı “yarım-force” ile raund galibiyetini dahi getirebilir.

Aynı durum CT tarafında oynayan takımlar için de geçerlidir ancak, M4’ün AK-47’ye, yanıcı bombanın molotofa karşı pahalılığını ve imha kitini düşünüp ona göre hareket edilmesi gerekir. 4900$ dolar olan T tarafı “rifler” full ekipmanı, CT tarafı için imha kiti ve her bombadan birer adet alınması durumunda 5900$ seviyesindedir. Ekonominizin rahat olmadığı durumlarda tüm oyuncular yerine iki veya üç oyuncuda kit bulunması yeterli olacaktır.

Yukarıdaki görseldeki durumda, Fnatic takımından bir oyuncu, ekonomisi kötü TSM’e karşı SMG satın almaya gidebilir. Böylelikle yüksek “kill bonusu” ile takım ekonomisini rahatlatma yoluna gidebilir hem de düşük SMG ücreti sayesinde az harcamış olur. Aynı durumda pompalı tüfekler için de geçerlidir ancak haritaların yakın savaşa uygun bazı bölgelerinde oynadığınız durumlar dışında 900$’lık “kill bonusu”na rağmen pompalı tercihi mantıklı olmayacaktır.


Ekstra Bilgiler ve Tüyolar

Bıçak ile alacağınız killer size 1500$ bonus getirecektir. Uygun bir pozisyonda rakibi bıçak ile düşürmek “trollemek” değil, takım ekonomisine katkı sağlamaktır.

CZ-75, AWP ile birlikte 100$ “kill bonusu”na sahip iki silahtan biridir. Otomatik “pistol”a hakim değilseniz hem 200$ daha ucuz olan hem de 200$ fazla “kill bonusu”na sahip P250’ye yönelmek doğru olacaktır.

  • T olarak bomba patlamadan önce rakibi düşürürseniz, standart raund galibiyet bonusu alırsınız. AWP, M4 gibi etkili silahları korumayan rakibi bomba patladıktan sonra düşürmeye çalışmanız takımınıza kişi başı ekstra 250$ olarak dönecektir.
  • Rakibin mağlubiyeti kabul edip silahları koruduğu durumlarda takım ekonominiz iyi değilse siz de silahlarınızı koruyun. Ava giderken avlanırsanız kendinizi bir anda düşük etkiye sahip silahlar kullanırken bulabilirsiniz.
  • Rakibinizin ekonomisinin kötü durumda olduğunu biliyorsanız ancak sizin ekonominiz de rahat değilse yalnızca yüksek paraya sahip oyuncular rakibin silahları korumasını engellemeye çalışmalıdır.
  • Tüm takımın sınırlı bütçeye sahip olup az sayıda bomba alacağı durumlarda, takımdan bir veya iki oyuncunun Galil, Famas, UMP gibi silahlara yönelip ekipman alması raund galibiyetini getirebilir.
  • T olarak bombayı 1’e 4 veya 5 pozisyonda kurduğunuz bazı durumlarda, düşmemek adına bombanın imha edilmesine izin vermek akıllıca olabilir. Bombanın imha edildiği durumlarda hayatta kalsanız dahi raund mağlubiyet bonusu ve 800$’lık bomba kurma bonusu size gelecektir. Üzerinizdeki ekipman, umutsuz bir raundda heba edilmez, sonraki raundu kazanmanıza yardımcı olabilir.
  • CT olarak, Overpass’ın B’si gibi duvardan ateş edebileceğiniz pozisyonlar dışında oynuyorsanız ve T tarafının ekonomisi iyi durumdaysa sadece gövde zırhı almanız size ekstra bir bomba olarak dönecektir. AK-47 ve AWP’ye kaskınız olsa dahi tek mermiyle düşeceğinizden kaska 350$ vermemeyi düşünebilirsiniz.