Espora giriş yapan oyunların turnuvaları, ödül havuzları, oyuncuların kariyerleri gibi etmenler birçok oyunseverin  profesyonelleşmeyi arzulamasına sebep oluyor. Kendini geliştirmek isteyen ya da sadece merak edenler için nasıl profesyonel Counter Strike oyuncusu olunur konusuna değindik.

Profesyonel oyuncuların dikkat ettikleri en önemli konulardan biri kullanılan ekipmanın doğru ve rahat kullanılabilir olmasıdır. Özellikle mouse ve klavyenin kullanım sırasında rahatsız etmemesi, kullanıcı tercihlerine göre ayarlanabilir olması oyun hakimiyetini artırır. Ayrıca öneminin farkına varılmasa da kulaklık en önemli detaylardan biridir. Düşman takımın hareket sesleri, görme açısında olmasa bile rakip oyuncu ile rekabetin kazanılmasını sağlayabilir.

Oyun içinde ise doğru silah seçimi, maç deneyimini artırmak yani oyun hakkında tecrübe kazanmak çok önemli. Silah seçimi rastgele yapılmamalı, hangi silahla kontrol daha iyi sağlanıyorsa oyun sırasında o kullanılmalıdır. Böylece hâkim olunan silah ile düşmanlar daha rahat etkisiz hale getirilebilir. Gerek silah kullanımında gelişmek gerekse hamlelerde seri olmak ve oyun performansını artırmak için düzenli antrenman yapılmalı, özellikle ölüm maçlarında düşmanı etkisiz hale getirmede iyi seviyeye ulaşılmalıdır.

Profesyonel oyuncuların karşılaşma videoları oyun sürecini, sis bombası gibi destek öğelerinin kullanımını ve oyun içindeki taktikleri anlamak için değerli kaynaklardır. Bu videoları izleyerek teorik olarak oyun bilgilerine hâkim olup bunları oyun sırasında pratiğe dökmek tecrübe kazanma anlamında oldukça faydalıdır. Yani sadece oyunu oynamak ve iyi ekipmanlara sahip olmak yetmez. Diğer oyunculardan öğrenilecek çok fazla şey olduğu da unutulmamalıdır.

Diğer önemli bir detay ise oyun sırasındaki psikolojiyi korumaktır. Düşman görüldüğünde heyecanlanıp gelişigüzel ateş etmek yerine sakinliği korumak ve kendinden emin bir performans sergilemek profesyonelleşme sürecinde en büyük avantaj olacaktır. Kısacası, edinilmesi gereken bir alışkanlık olan sakinliği korumak oyun içinde “Henüz oyunun başındayken neden öldüm?” sorularına yer vermeyi engelleyecek ve oyun hakimiyetini artırmada çok yardımcı olacaktır.

Bu konulara dikkat ederek kendini geliştirmek ve antrenmanları sürekli hale getirerek tecrübeli ve iyi bir oyuncu olmak başarılı oyunları devamında getirecektir. Bu başarılı sonuçlarla oyundan alınan keyif de artacaktır.